Szczepienia na Kubie — czy są wymagane?

Podróż na Karaiby to wspaniała przygoda, ale trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jakie szczepienia na Kubie są zalecane dla turystów z Europy? Czy przyjęcie szczepionek jest obowiązkowe? Dowiedz się więcej na ten temat. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać profilaktyka zdrowotna u osób wybierających się na wakacje w tropikach.

Obowiązkowe szczepienia na Kubie

Wymogi dotyczące szczepionek różnią się nieco w zależności od miejsca, z którego przybywa turysta. Zgodnie z aktualnymi przepisami, mieszkańcy Polski i innych krajów Europy nie mają obowiązku poddania się żadnemu szczepieniu. Dotyczy on wyłącznie osób przyjeżdżających z państw zagrożonych transmisją wirusa żółtej febry. Uwaga! Jeżeli w drodze na Kubę zatrzymałeś się w Panamie, która uznana jest za obszar endemiczny, szczepienie może okazać się obowiązkowe. Dzieje się tak w przypadku pobytów dłuższych niż 12 godzin. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ wiele lotów z Polski na Karaiby wiąże się z przesiadkami w innych tropikalnych krajach.

Zalecane szczepienia na Kubie

Skoro prawo nie wymaga przyjęcia szczepionki, czy w ogóle warto to robić? Główny Inspektorat Sanitarny zaleca przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny tropikalnej. Turyści powinni pić tylko wodę butelkowaną, a przed każdym posiłkiem dokładnie myć ręce. Niewskazane jest jedzenie owoców ze skórką i surowego mięsa. Te środki ostrożności w wielu przypadkach mogą jednak okazać się niewystarczające. Skażona żywność, kontakt z osobą chorą lub nawet ugryzienie komara — to wszystko może prowadzić do zachorowania. Choć szczepienia na Kubie obowiązkowe nie są, przyjezdni chcący chronić swoje zdrowie często się na nie decydują.

Szczepienie przeciwko WZW A i B

Nudności, wymioty, ból mięśni i stawów… To objawy wirusowego zapalenia wątroby, które jest chorobą zakaźną grożącą wieloma powikłaniami. Zarazić można się poprzez spożycie skażonej wody lub żywności, kontakt z zakażoną krwią oraz stosunki seksualne bez zabezpieczeń. Zalecane szczepienia na Kubę obejmują szczepionki przeciwko WZW A i B, które przyjmuje się średnio na miesiąc przed wyjazdem. Warto zatem zaplanować je z wyprzedzeniem.

Szczepienie na dur brzuszny

Osoby chorujące na dur brzuszny doświadczają wysokiej gorączki, dreszczy, biegunki i wysypki na klatce piersiowej. Wśród objawów mogą pojawić się też zaparcia, bóle głowy i zaburzenie rytmu pracy serca. Ta choroba wywoływana jest przez bakterie Salmonella. Zarażenie często następuje po spożyciu zakażonych jajek, mięsa, surowych owoców i warzyw. Szczepienia na dur brzuszny, inaczej nazywany tyfusem, przeprowadza się średnio na 7-10 dni przed wyjazdem na Kubę.

Szczepienie na dengę

Infekcje w krajach tropikalnych mogą być przenoszone przez owady. Ugryzienie komara na Karaibach wiąże się z ryzykiem zachorowania na dengę. Ta choroba zakaźna objawia się ostrym stanem gorączkowym, nieżytem dróg oddechowych, wymiotami i wysypką. W ramach profilaktyki warto stosować preparaty odstraszające owady i moskitiery. Pakiet szczepień na Kubę może zawierać także szczepionkę na dengę, którą podaje w schemacie 0-3 miesiące w celu uzyskania odporności średnio na 4-5 lat. Dawki zalecane są szczególnie dla osób planujących dłuższe pobyty na Karaibach.

Szczepienie na wściekliznę

Jeżeli lubisz biwakowanie i kontakt z naturą, powinieneś wziąć pod uwagę ryzyko zainfekowania w wyniku ugryzienia przez dzikie zwierzę. Zalecane osobom wyjeżdżającym na Kubę szczepienia mogą obejmować ochronę przed wścieklizną. To śmiertelna choroba wirusowa, która wywołuje drgawki, skurcze mięśni gardła i krtani. Szczepionkę przyjmuje się minimum na tydzień przed wyjazdem. Pamiętaj, by nie zbliżać się do dzikich zwierząt, nie głaskać ich i nie dokarmiać.

Jakie szczepienia przed wyjazdem na Kubę?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w tropikach i strzeż się przed chorobami zakaźnymi. Jakie szczepienia na Kubę są zalecane, a jakie obowiązkowe? Już znasz odpowiedź na to pytanie. W ramach profilaktyki zdrowotnej myj ręce, dbaj o higienę i zwracaj uwagę na to, co jesz. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zorganizować bezpieczną wycieczkę na Karaiby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *