¡Hola Cuba! Czyli najpopularniejsze hiszpańskie słowa

Podróż do innego kraju to wyjątkowa przygoda i szansa na zdobycie wielu pięknych wspomnień. Niezwykle popularnym wakacyjnym kierunkiem jest Kuba, czyli prawdziwy klejnot Karaibów, który obfituje w piaszczyste plaże, lazurową wodę czy oryginalną kulturę. Dlatego, aby jak najwięcej wynieść z takiego wyjazdu, warto poznać podstawowe zwroty hiszpańskie, które ułatwiają codzienną komunikację i przydają się w awaryjnych sytuacjach. W poniższym artykule podpowiemy, jak się przywitać po hiszpańsku i przedstawimy proste słówka, które sprawdzą się w wielu okolicznościach.

Jak przywitać i pożegnać się po hiszpańsku? Przydatne słówka w codziennym życiu

Po dotarciu na Kubę i zobaczeniu pierwszych pięknych krajobrazów nie pozostaje nic innego niż głośne powiedzenie „¡Hola, Cuba!”, przy czym „hola” to podstawowe hiszpańskie słówko „cześć”. Jest to zwrot, którym możesz posługiwać się w codziennych sytuacjach nie tylko w stosunku osób, które znasz, ale także wobec zwykłych przechodniów będących w Twoim wieku. Do nowo poznanych ludzi, którym chcesz okazać nieco większy szacunek, polecamy takie przydatne stwierdzenia jak:

 •  ¡Hola! ¿Qué tal?, czyli „Cześć! Co słychać?”,
 • Buenos días, czyli „dzień dobry” używane od rana do południa,
 • Buenas tardes, czyli „dobry wieczór” używane od południa do wieczora (zwróć uwagę na zmianę literki w słowach „buenos” i „buenas”)
 • Buenas noches, czyli „dobry wieczór” lub „dobranoc” używane w późniejszych godzinach wieczornych.

Są to codzienne zwroty po hiszpańsku, które możesz wykorzystać podczas wizyty w sklepie, restauracji czy w trakcie zameldowania w hotelu. Warto przy tym wspomnieć, że Hiszpanie nie lubią się przemęczać, dlatego niekiedy spotkasz się z użyciem samego podstawowego słówka „buenas” jako formy przywitania. A skoro już wiesz, jak się przywitać w hiszpańskim stylu, warto również dowiedzieć się, jak się pożegnać. Możesz powiedzieć:

 • ¡Adiós!, czyli „do widzenia”,
 • ¡Hasta luego!, czyli „do zobaczenia”,
 • ¡Que tengas un buen día!, czyli „miłego dnia”,
 • ¡Que vaya bien!, czyli „powodzenia” lub „wszystkiego dobrego”,
 • ¡Ciao! – jest to włoskie pożegnanie, ale hiszpańskojęzyczne osoby również często się nim posługują.

Tego typu hiszpańskie przydatne zwroty z pewnością pomogą Ci podczas stawiania pierwszych kroków na wyspie i będą pozytywnie odebrane przez Kubańczyków. Hiszpańskojęzyczne osoby zawsze doceniają turystów, którzy chcą lepiej poznać ich język i kulturę, dlatego takie podstawowe codzienne słówka po hiszpańsku to dobra wizytówka oraz szansa na nawiązanie lepszego porozumienia z mieszkańcami wyspy.

Hiszpańskie słówka przydatne podczas zakupów oraz wizyt w restauracjach

Jeśli chcesz poznać podstawowe zwroty po hiszpańsku, które ułatwią Ci codzienną komunikację, warto także sięgnąć po słówka przydatne w trakcie wizyt w barach, restauracjach lub sklepach. Część z nich pozwala w łatwy sposób dopytać o szczegóły poszczególnych produktów, inne z kolei świadczą o kulturze i są miłym gestem w kierunku pracowników. Dlatego oprócz opanowania przywitań „¡Hola, Cuba!”, zwróć również uwagę na takie słówka hiszpańskie, jak:

 • ¿Cuánto cuesta? – „Ile to kosztuje?” – jeden z codziennych hiszpańskich zwrotów, który przyda się zarówno w barze, jak i restauracji, sklepie czy w aptece; niekiedy może on otworzyć drogę do dalszych negocjacji ceny,
 • Una mesa para dos/tres/cuatro personas, por favor – „Poproszę stolik dla dwóch/trzech/czterech osób” – tego typu podstawowe słówka hiszpańskie sprawdzą się przede wszystkim w lokalach gastronomicznych,
 • ¿Me puede traer el menú, por favor? – „Czy może pan/pani przynieść mi menu?” – jeśli nie przepadasz za rozmowami po hiszpańsku i pewniej czujesz się w krótkich formach, możesz również powiedzieć „El menú, por favor”, choć pierwsza wersja jest bardziej kulturalna,
 • Para mí… – „Dla mnie… (na przykład sałatka, kurczak, woda itp.)” – takie zwroty po hiszpańsku są łatwe do zapamiętania i wymowy, dlatego świetnie sprawdzą się nawet wtedy, gdy zmagasz się z barierą językową,
 • La cuenta, por favor – „Poproszę rachunek”,
 • Gracias – „Dziękuję”,
 • ¿Dónde está el baño? – „Gdzie jest toaleta?”

Choć na Kubie mieszka wiele osób mówiących sprawnie po angielsku (przede wszystkim w turystycznych regionach), podstawowa znajomość hiszpańskich słówek i codziennych zwrotów znacznie ułatwia podróżowanie. Turystom dodaje pewności siebie, a u lokalnych mieszkańców wywołuje większą sympatię i uśmiech. Dzięki temu łatwiej porozumiesz się z Kubańczykami, a oni chętniej udzielą Ci pomocy, gdy będziesz jej potrzebować. Ponadto możliwość sprawnego posługiwania się zwrotami i słówkami po hiszpańsku to niezwykła satysfakcja. ¡Que tengas un buen viaje!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *