Wiza na Kubę| Kuba wydłuża wizę turystyczną do 90 dni!

Kuba przedłuża wizę turystyczną do 90 dni

Kuba przedłuża ważność swoich wiz turystycznych, czyli kart turysty do 90 dni. Turyści będą mogli teraz przebywać na wyspie nawet do 180 dni jednorazowo. Nowa polityka zacznie obowiązywać od 1 listopada 2022 roku. Poznaj najnowsze informacje o tym, co zmieniło się w przepisach wjazdowych na Kubę, czytając nasz artykuł.

Przed 01.11.2022 wiza na Kubę, czyli karta turysty umożliwiała turystom przebywanie na terytorium Kuby łącznie przez 30 dni, z możliwością przedłużenia karty turystycznej o kolejne 60 dni podczas pobytu w kraju. Od 1 listopada 2022 r. zmienił się okres ważności karty turystycznej na Kubie. Od 01.11.2022 turyści będą mogli przebywać na Kubie do 90 dni z jedną kartą turystyczną (jedno wejście), zamiast dotychczasowego limitu 30 dni. Kartę turysty można również przedłużyć o kolejne 90 dni, co oznacza, że turyści mogą legalnie przebywać na terytorium Kuby przez 180 dni. W niedzielę 31 października kubański minister turystyki Juan Carlos García Granda poinformował na Twitterze, że informacja jest już dostępna na oficjalnych stronach.

Przyczyny zmian wizy na Kubę w 2022

Istnieje wiele powodów spadku turystyki na Kubie, w tym pandemia, sankcje i wojna Rosji na Ukrainie. Kuba co roku odnotowywała coraz większą liczbę turystów w latach 2018-2019, ale rok 2020 przyniósł drastyczny spadek odwiedzających. Niedawno kubański rząd ogłosił, że nie osiągnie swoich pierwotnych celów w zakresie turystyki. Zamiast dwóch i pół miliona podróżnych do 2022 roku, będzie ich tylko 1 710 000 do końca 2022 roku, powiedział minister gospodarki Alejandro Gil Fernández. Zmiana waluty na Kubie oraz usunięcie z obiegu CUC ( cuban convertible peso) może być jednym z powodów tak małej liczby turystów. Z roku na rok Kuba staje się coraz droższa.

Gdzie kupić wizę na Kubę?

Jest wiele możliwości uzyskania karty turysty na Kubę – opiszemy najpopularniejsze oraz najszybsze sposoby zdobycia wizy na Kubę:

1. W biurze podróży

Jest wiele biur podróży, które organizują wyjazdy na Kubę i oferują możliwość nabycia dokumentu wjazdowego u nich w biurze. W Warszawie polecamy udać się do Sigma Travel na Marszałkowskiej 140. Sprzedawca wyda kartę turysty na Kubę od ręki, a za wizę zapłacisz około 120-150 zł. Możliwa jest również wysyłka wizy na wskazany adres.

2. W Ambasadzie Kuby w Warszawie.

Sprawę możesz załatwić online. Wystarczy wejść na stronę internetową Ambasady Kuby w Polsce wybrać odpowiedni wniosek, uiścić opłatę wizową i czekać 3-4 dni na odebranie wizy na Kubę. Wiza standardowa – czas oczekiwania 3-4 dni – kosztuje około 220 zł z przesyłką w cenie. Wiza express, wydawana od ręki, kosztuje 320 zł. W formularzu zostaniecie poproszeni o podanie podstawowych informacji osobistych oraz wysłanie skanu paszportu.

3. Wiza na Kubę przez internet

Wiele pośredników oraz biur podróży sprzedaje wizę na Kubę przez internet. Wystarczy wysłać e-mail z prośbą o wydanie wizy lub skontaktować się telefonicznie z pośrednikami. Koszt wizy podczas zakupu przez internet to około 150 zł. Czas oczekiwania to 2-3 dni robocze.

4. Na pokładzie AirCanada​

Podróżując z AirCanada wizy na Kubę wydawane są na pokładzie samolotu ale dopiero podczas przesiadki w Toronto. Dla bezpieczeństwa lepiej zabrać kupioną wizę w Polsce na lotnisko, ponieważ możemy zostać o nią poproszeni już w Polsce. Wybierając AirCanada pamiętajmy o wcześniejszym wyrobieniu eTA. Koszt: 7 dolarów kanadyjskich. Sprawę możesz załatwić online.

jak uzyskać wizę na kubę

Jak wygląda wiza na Kubę?

Wiza na Kubę to prostokątny czek z własnym, unikalnym numerem. Wydawany jest “in blanco” i będziesz musiał wypełnić go samodzielnie. Na górze dokumentu należy wpisać swoje nazwisko, imię, datę urodzenia, numer paszportu i narodowość. Bardzo ważne jest, aby włożyć wizę kubańską do paszportu i przechowywać ją w bezpiecznym miejscu przez cały okres podróży na Kubę, ponieważ trzeba ją oddać przy wyjeździe z kraju. Jeśli nie oddasz dokumentu władzom, nie będziesz mógł opuścić kraju

Ile ważna jest wiza na Kubę?

Wiza turystyczna ( karta turysty ) jest ważna 90 dni. Wizę można przedłużyć bezpośrednio będąc na Kubie o kolejne 90 dni pobytu. Od 01.11.2022 weszła zmiana w przepisy imigracyjne na Kubie. Turyści mogą maksymalnie przebywać na terytorium Kuby w celach turystycznych do 180 dni. Przed 01.11.2022 można było przebywać na terytorium Kuby maksymalnie 30 dni, z możliwością przedłużenia pobytu o kolejne 60 dni.  Jest to bardzo duża zmiana dla turystów, szczególnie tych przebywających na Kubie więcej czasu.

Jak przedłużyć wizę na Kubę?

Aby przedłużyć wizę turystyczną na Kubie należy udać się do urzędu imigracyjnego. Zatrzymując się w Hawanie należy się udać do dzielnicy Vedado pod adres 17 street #203 between J & K, Vedado, Plaza aby przedłużyć wizę turystyczną.

  • Do urzędu imigracyjnego potrzebujesz zabrać: starą wizę, paszport, potwierdzenie miejsca zakwaterowania na pozostałe dni ( casa particular lub hotel obowiązkowo!), ubezpieczenie na cały okres wyjazdu oraz znaczki o wartości ( 725 CUP).
  • Znaczki od których pisałam powyżej to kubański sposób płatności w urzędzie imigracyjnym. Przed wizytą o przedłużenie wizy należy się udać na pocztę i poprosić o wydanie znaczków w cenie 725 CUP. W urzędzie imigracyjnym nie zapłacicie gotówką ani kartą kredytową, jedynie znaczkami
  • Sprawę załatwicie na miejscu. Do wizy turystycznej zostanie Wam doklejona “proroga” czyli przedłużenie pobytu o kolejne 90 dni.
  • Odwiedzając urząd  imigracyjny ubierz się formalnie. Urzędnicy zwracają bardzo dużą uwagę do właściwego ubioru i mogą odmówić Ci wejścia jeżeli uznają, że jesteś ubrany niewłaściwie.
  • Nie musisz się wcześniej umawiać. Biura imigracyjne są otwarte od poniedziałku-piątku oraz czasami w soboty od 10:00-14:00.

Rodzaje wiz na Kubę

1. Wiza turystyczna A1

Jest to najczęściej spotykany rodzaj wizy i pozwala na pobyt na Kubie do 90 dni z możliwością przedłużenia pobytu o kolejne 90 dni. Jeśli chcesz pozostać na Kubie do 180 dni, przedstaw w Biurze Imigracji i Cudzoziemców następujące dokumenty : ubezpieczenie podróżne, potwierdzenie zakwaterowania, bilet powrotny oraz specjalne pieczątki.

2. Wiza biznesowa A-7 i D-7

Ta wiza jest przeznaczona dla osób podróżujących na Kubę w celach biznesowych, takich jak udział w spotkaniach lub konferencjach. Pozwala ona na pobyt na Kubie na okres do 90 dni.

3. Wiza rodzinna A-2

Kubańska wiza rodzinna pozwala na odwiedzenie krewnych, którzy należą do następujących kategorii: dzieci, rodzice, wnuki, dziadkowie i małżonkowie.

4. Wiza studencka D-2

Jeśli jesteś studentem lub naukowcem, który planuje studiować lub prowadzić badania w kubańskim ośrodku edukacyjnym lub badawczym w ramach programu wymiany edukacyjnej, to ta wiza na Kubę jest dla Ciebie

5. Wiza tranzytowa A-3

Jeśli przebywasz na Kubie krócej niż tydzień i dłużej niż 72 godziny jako pasażer, ta wiza jest przeznaczona dla Ciebie. Postój może być wykorzystany do przeprowadzenia prac konserwacyjnych w środkach transportu, przeniesienia ładunku lub pasażerów.

Podaliśmy tylko niektóre rodzaje wiz, które są najczęściej używane. Istnieje jednak wiele innych rodzajów wiz. Aby uzyskać więcej informacji na temat rodzajów wiz na Kubę dostępnych dla Ciebie, skontaktuj się z konsulatem kubańskim w Twoim kraju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *