Najciekawsze atrakcje Kuby – co zobaczyć?

Najciekawsze atrakcje Kuby – co zobaczyć

Kuba to jeden z najbardziej fascynujących krajów na egzotyczny urlop. Wakacyjna, radosna atmosfera, rajskie krajobrazy i piękne plaże to tylko niektóre z atrakcji, które sprawiają, że wyspę tę co roku odwiedzają rzesze turystów. Co zwiedzać na Kubie? Zobacz, czego absolutnie nie możesz przegapić.

Kuba – zwiedzanie Hawany

Zwiedzanie Kuby zacznij od Hawany. Stolica wyspy przypomina duże muzeum z charakterystycznymi budynkami utrzymanymi w różnorodnej stylistyce architektonicznej, pochodzącymi z czasów kolonialnych oraz początków XX wieku. W mieście koniecznie odwiedź Nową Hawanę z pomnikami kubańskich bohaterów narodowych i Placem Rewolucji. Zobacz też Starą Hawanę wpisaną na listę UNESCO, z barokową katedrą z XVIII wieku, w której niegdyś przez prawie 100 lat spoczywało ciało Krzysztofa Kolumba.

Spędź wieczór kubański w Buena Vista Social Club i przespaceruj się nadmorską promenadą Paseo del Prado, która szczególnie pięknie prezentuje się o zachodzie słońca. Okolice te są również dobrym miejscem do podziwiania słynnych starych samochodów, które do dziś jeżdżą po Kubie. Monumentalny Kapitol, wybudowany na wzór tożsamej budowli w Waszyngtonie, to przykład kolejnej atrakcji, jaką ma dla turystów Kuba. Co zwiedzać jeszcze w tym mieście? Zobacz Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Rewolucji.

Kuba - zwiedzanie Hawany

Kuba – zwiedzanie Santiago de Cuba

Zwiedzanie Kuby nie może się też obyć bez odwiedzin w Santiago de Cuba, czyli drugiego co do wielkości miasta na wyspie. Miejscowość ta uchodzi za kulturalną stolicę Kuby. Możesz tu zobaczyć dom Diego Velazqueza z XVI wieku, czyli najstarszy budynek na wyspie, plac Parque Cespedes oraz najstarsze na wyspie muzeum Museo Emilio Bacardi Moreau. Warte zobaczenia są też katedra i zabytkowy ratusz.

Kuba - zwiedzanie Santiago de Cuba

Kuba – co zwiedzać? Miasto Santa Clara

Po odwiedzeniu Hawany zobacz też miasto Santa Clara, uważane za stolicę kubańskiej rewolucji. To tutaj miała miejsce decydująca bitwa, która zakończyła rządy dyktatora Batisty. W mieście warto wybrać się do muzeum Che Guevary i na plac Parque Vidal. Po wizycie w mieście Santa Clara odwiedź też znajdujące się w pobliżu kolonialne miasteczko Remedios.

Trinidad – kubańska perełka

Wyjątkowym miejscem na mapie kraju jest też Trynidad. To kolonialna perełka, wpisana na listę UNESCO. Wyjątkowa architektura przenosi turystów w epokę XIX wieku. Wybrukowane uliczki, po których niesie się stukot koni, dawne rezydencje plantatorów trzciny cukrowej oraz kolorowe budynki dodają wyjątkowego klimatu otoczeniu. Przebywając w mieście, koniecznie skosztuj lokalnego drinka Canchanchara.

Zwiedzanie Kuby i wycieczkę do Trynidadu warto połączyć z odwiedzinami w Cienfuegos. To eleganckie miasteczko z widocznymi wpływami francuskimi zachwyca turystów pięknym parkiem Jose Martiego oraz dzielnicą Punta Gorda z imponująca willą Palacio de Valle.

Dobrze również wybrać się do Sancti Spiritus – to znajdujące się w samym centrum wyspy miasto założone przez Diego Velazqueza. W miasteczku przespaceruj się placem Serafin Sanchez. Zobacz też kościół Parroquial Mayor de Sancti Spiritus z XVII wieku z charakterystyczną niebieską dzwonnicą.

Trinidad - kubańska perełka

Zatoka Świń i Półwysep Zapata

Zastanawiasz się, co zwiedzać na Kubie po obejrzeniu wymienionych atrakcji? Zatoka Świń (Bahia de Cochinos) to świetny wybór turystyczny dla fanów historii, a także beztroskiego relaksu. Odwiedź Playa Larga – spokojne, nieduże miasto z piękną plażą oraz urokliwymi restauracjami, a następnie Playa Giron, w którym mieści się Muzeum Interwencji upamiętniające atak Stanów Zjednoczonych na Kubę w 1961 roku. Miłośnicy przyrody i natury powinni natomiast koniecznie zobaczyć park narodowy na Półwyspie Zapata. To idealne miejsce zwłaszcza do obserwacji różnych gatunków ptaków.

Zatoka Świń i Półwysep Zapata

Park Narodowy Valle de Vinales Kuba – zwiedzanie

Jeśli najlepiej odpoczywasz w pięknych okolicznościach przyrody, przebywając na wyspie, koniecznie zobacz Park Narodowy Valle de Vinales. Miejsce to słynie z mogot, czyli niezwykłych formacji skalnych. Zachwycająca jest też bujna zielona roślinność porastająca ostańce występujące wokół krętej drogi prowadzącej do urokliwego miasteczka Vinales. W tych charakterystycznych formacjach występuje wiele jaskiń, a niektóre z nich, np. Cueva del Indio, są udostępnione dla zwiedzających. W miasteczku mieści się również piękny ogród botaniczny. Region słynie z tradycyjnych upraw tytoniu, dlatego wybierz się do jednej z pobliskich fabryk cygar albo plantacji.

W odległości kilku kilometrów od doliny możesz obejrzeć również duże malowidło Mural de la Prehistoria, które zostało stworzone w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na zlecenie Fidela Castro. Słynny obraz prezentuje ewolucję człowieka aż do czasów „człowieka socjalizmu”.

Park Narodowy Valle de Vinales Kuba - zwiedzanie

Kuba – zwiedzanie i wypoczynek? Zobacz kubańskie plaże

Błękitne morze i piaszczyste plaże to kolejne atrakcje, jakie gwarantuje Kuba. Zwiedzanie i wypoczynek pozwolą Ci nie tylko zobaczyć ważne zabytki, ale również skorzystać z innych dobrodziejstw, jakie zapewnia Kuba. Zwiedzanie i wypoczynek rozpocznij więc w Hawanie, a zakończ na plaży. Najpopularniejsze plaże z najlepszą infrastrukturą znajdują się na wschód od stolicy kraju. Najbliższą z nich jest Playa Bacuranao z rozbudowaną bazą hotelową, nieco dalej ciąg plaż Playas del Este ze słynną Playa Santa Maria del Mar.

kubańskie plaże

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *