Gorące karaibskie słońce, tropikalny klimat, piękne piaszczyste plaże i pełni pozytywnej energii mieszkańcy – Kuba ma podróżującym wiele do zaoferowania. Ta wakacyjna destynacja ma także wiele innych zalet. Wśród nich nie można zapominać o ważnej dla lokalnej społeczności muzyce kubańskiej. Jej tradycja sięga daleko w przeszłość i poza obszary wyspiarskiego państwa. Przygotuj się na wakacyjne szaleństwo w rytmie gorących rytmów prosto z karaibskiej wyspy, poznając ich bogatą i niezwykle interesującą historię.
Spis treści
Muzyka z Kuby – nie tylko sztuka, ale także styl życia
Kubańczycy znani są ze swojego gorącego temperamentu oraz uwielbienia dla wszelkich form ekspresji twórczej. Taniec i muzyka kubańska to integralne elementy ich codziennego życia. Z tego powodu afrokubański styl muzyczny charakteryzuje się dużą improwizacyjnością – mieszkańcy Kuby tworzyli go bez większego namysłu, podczas zwyczajnej egzystencji na co dzień. Swego czasu był to także dla nich jedyny sposób na poczucie się wolnym. Żywy, ostry rytm pozwalał zapomnieć o szarej rzeczywistości. Na Kubie muzyka była więc nie tylko formą sztuki, ale także wyrażania uczuć i pragnień związanych z wolnością, niekoniecznie tylko twórczą. Odnaleźć w niej można wpływy tradycji hiszpańskich, afrykańskich, jak i amerykańskich, szczególnie zaś jazzu.
Nawet dzisiaj kubańskie rytmy pomagają uwolnić się od szarości dnia codziennego i to nie tylko Kubańczykom. Muzyka ta robi furorę także w Europie, o czym świadczyć może popularność latynoamerykańskich klubów. Tym, co zyskało uznanie poza granicami Kuby, są również style taneczne z niej pochodzące, takie jak rumba, mambo czy cha-cha. Żaden z tych zmysłowych i energicznych tańców nie miałby racji bytu bez towarzyszących im w formie podkładu muzycznego kubańskich piosenek.
Kubańskie rytmy – daj się im porwać
Zgodnie z burzliwą historią, muzyka z Kuby była kiedyś jedynym możliwym sposobem na wyrażenie swoich pragnień i uczuć, również tych związanych z potrzebą wolności i powstaniem niezależnego państwa. Kubańczycy przelewali w nuty oraz teksty piosenek wszystkie swoje emocje, dlatego kubańskie rytmy cechuje taka dynamiczność, energiczność oraz zmysłowość. Ich integralność z kulturą oraz codziennym życiem jest niezaprzeczalna i to czyni ją tak wyjątkową. Z czasem muzyka kubańska stała się uniwersalnym językiem,
który nie tylko przyciągnął turystów, ale także spowodował wzrost jej popularności we wszystkich częściach świata. Jeśli pragniesz przeżyć niesamowitą przygodę i oderwać się od szarej codzienności, koniecznie wybierz Kubę jako swoją wakacyjną destynację.
Muzyka kubańska – najsłynniejsi artyści i piosenki, które zna każdy
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że często ich stopa tupie w rytm muzyki prosto z Kuby. Jedną z jej muzycznych ikon jest zespół Buena Vista Social Club. Ich hity “Chan Chan” czy “Candela” są słuchane do dziś i potrafią rozkręcić niejedną imprezę. Równie dużą popularnością cieszy się grupa Orishas, których najpopularniejsza kubańska piosenka to “Represent”. Znalazła się ona nawet w filmie “Dirty dancing 2”, którego akcja rozgrywa się właśnie na Kubie. Jego soundtrack pełen jest afrokubańskich hitów, które pobijały listy przebojów na całym świecie.
Kraje karaibskie to kolebka wielu gatunków muzycznych, jak i tanecznych. Każdy, kto kocha taniec i muzykę, poczuje się na Kubie jak w domu. To także doskonały wybór dla osób, które potrzebują oderwać się od codzienności i nieco rozluźnić. Nic nie pomaga w tym tak jak zmysłowy taniec w rytm kubańskich piosenek.