Wakacje na rajskiej wyspie nie są dziś czymś nieosiągalnym. Nawet jeśli marzymy o wyjeździe na inny kontynent, wystarczy dobrze zaplanować wyprawę – albo udać się w podróż z renomowaną firmą. Jeżeli obiekt naszego zainteresowania stanowi punkt na drugiej stronie globu, przykładowo Kuba, jaki miesiąc będzie najbardziej odpowiedni na wycieczkę? Kiedy temperatury pozwalają cieszyć się słońcem, ale nie odbierają sił? Kiedy warto zarezerwować lot, a w jakich porach lepiej zrezygnować z urlopu na Kubie?
Spis treści
Kuba klimat – kiedy jechać?
Powodzenie, którym od lat cieszy się ta malownicza karaibska wyspa, w ogóle nie dziwi. Perła egzotycznego archipelagu kusi niczym zakazany owoc, a co najlepsze, to cel w zasięgu ręki. Kiedy jechać na Kubę, aby cieszyć się wszystkimi możliwymi atrakcjami wyspy? Właściwie każda pora będzie dobra na pobyt. Warto jednak podkreślić, że w niektórych miesiącach pogoda może być nieco bardziej zaskakująca, a to przełoży się na konieczność zmiany części naszych planów.
Piękne, czyste plaże, krystalicznie czysta woda o niesamowitym kolorze, ciekawe wydarzenia, a także intrygujące tradycje – trudno wskazać najważniejsze zalety, którymi wyróżnia się Kuba. Kiedy jechać na nią na urlop, aby niczego nie przegapić? Istotniejsza kwestia to nie „kiedy”, a „w jakim celu”. Miłośnicy błogiego wylegiwania się na plaży powinni wziąć pod uwagę terminy od marca do września. Woda będzie wtedy rozkosznie ciepła, a morze spokojne. Ci, którzy wolą aktywny wypoczynek, chcą podczas urlopu zwiedzić jak najwięcej, spróbować pysznej lokalnej kuchni, poczuć klimat wyspy etc., będą zadowoleni z pobytu na Kubie w lutym albo marcu. To odpowiednia pora na podróże. Na upały będzie jeszcze za wcześnie, a zarazem ciepło umożliwi delektowanie się klimatem tropików.
Kuba pogoda – kiedy jechać?
Niektóre miesiące nadają się na wakacje bardziej niż inne, niemniej warto pamiętać o tym, jak nieprzewidywalna, kapryśna oraz zmienna potrafi być Kuba. Pogoda, kiedy jechać, co ze sobą zabrać, jakie pamiątki z wakacji przywieźć, czego spróbować z regionalnej kuchni – tego typu zagadnienia zaprzątają głowę niejednego turysty planującego wyjazd na wyspę. Jeżeli chodzi o niedogodności aury, przydarzają się niekiedy, ale zwykle trwają krótko i można je spokojnie przeczekać.
To, co budzi uznanie turystów, to fakt, iż na Kubie słońce świeci praktycznie przez cały rok. Zdecydowana większość rocznych opadów występuje w okresie letniej pory deszczowej. Kiedy jechać na Kubę, aby relaksować się na plaży, a nie pod dachem, podczas intensywnej, choć krótkiej ulewy? Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd w lipcu albo sierpniu. Przy czym myśląc o sierpniu, trzeba mieć świadomość, że zaczyna się wtedy pora huraganów. Mogą pojawiać się do października.
Kiedy najlepiej jechać na Kube?
Miłośnicy upałów nie muszą się zastanawiać, kiedy lecieć na Kube. Ci, którzy nie boją się skwaru, wybierają miesiące letnie. Maksymalne temperatury przekraczają wtedy 30°C, do tego dochodzi duża wilgotność powietrza. Fani tropików będą zachwyceni, ale osobom nieprzyzwyczajonym lub mniej odpornym przyjdzie poświęcić więcej czasu na aklimatyzację.
A co z ludźmi, którzy chcą poznać walory wyspy, ale nie przepadają za potem zalewającym oczy? Co można zaproponować tym, którzy lubią chłodniejsze dni? Kiedy najlepiej jechać na Kube, jeśli należy się do tej grupy urlopowiczów? W takim przypadku można przemyśleć wyjazd w listopadzie albo zimą. Pod koniec roku temperatury ulegają obniżeniu m.in. za sprawą podmuchów zimnego wiatru z Ameryki Północnej. Z 25°C mogą opaść nawet do 15°C. Dotyczy to szczególnie zachodniej części wyspy.
Wyjątkowo zimne bywają noce w górach – przede wszystkim w Sierra Maestra. Lepiej nie zapominać o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań. Kiedy jechać na Kubę, jeśli nie zależy nam na kąpielach w morzu? Dobrym pomysłem może być urlop w styczniu. Na plażach można spotkać głównie turystów spragnionych widoku błękitu fal. Kubańczycy raczej nie planują wtedy kąpieli, gdyż wolą inne, cieplejsze miesiące.
Kuba kiedy jechać na urlop?
Wielu turystów planuje urlopy nie tylko pod kątem warunków pogodowych. Oczywiście, nie chcieliby spędzić całego pobytu w hotelu, obserwując padający za oknami deszcz. Biorą jednak pod uwagę również swoje możliwości budżetowe oraz ewentualne tłumy innych turystów. W szczycie kubańskiego sezonu plaże zapełniają się wczasowiczami. Na ulicach panuje zgiełk, wszędzie słychać rozmowy, śmiechy oraz muzykę. Nie każdemu to odpowiada. Co za tym idzie, część urlopowiczów decyduje się na przyjazd poza miesiącami, w których byliby narażeni na te wątpliwe dla nich atrakcje. Kiedy lecieć na Kubę, gdy zaliczamy się do tej grupy? Do niskiego sezonu należy maj, czerwiec oraz wrzesień. Ceny noclegów są wtedy najniższe, za to minusem będzie mniejsza liczba udogodnień w niektórych kurortach. Trzeba też mieć świadomość, że niektóre resorty hotelowe mogą być w tym czasie zamknięte.
O każdej porze roku znajdziemy coś, czym zachwyci nas Kuba. Kiedy jechać na urlop, aby przywieźć z niego wspaniałe wspomnienia? To zależy od tego, co preferujemy – zwiedzanie, plażowanie, wyższe temperatury czy zbliżone do tych panujących w Polsce. Każdy wytypuje idealne dla siebie rozwiązanie.