Kuba a koronawirus. Restrykcje na Kubie sezon 2022!

kuba a koronawirus restrykcje

Od 15 listopada 2021 roku Kuba ponownie wita turystów. Kubański rząd zniósł obowiązkową kwarantannę, a warunkiem przyjazdu było okazanie certyfikatu pełnego szczepienia lub negatywnego testu PCR. Od 15 listopada 2021 roku sporo zdążyło się zmienić. Od 6 kwietnia 2022 na Kubę można wjechać bez paszportu COVID-19 oraz bez testu antygenowego/PCR-RT. Jest to wspaniała wiadomość dla osób niezaszczepionych!

Pandemia COVID-19 w znacznym stopniu zakłóciła nasze życie i plany podróży, ale stopniowo coraz więcej krajów otwiera swoje granice bez konieczności spełnienia wielu wymagań. Na Kubę można było podróżować od lipca 2020 r, ale wymagana była kwarantanna trwająca od 6 do 15 dni, więc wielu podróżnych odrzuciło ten pomysł. 15 listopada 2021 roku była datą przełomową w powrocie turystyki na Kubę, ponieważ zmniejszono wymagania dotyczące wjazdu na Kubę.

Najnowszą zmianą dla podróżników jest data 6 kwietnia 2022 roku , ponieważ uproszczono w znaczący sposób ilość dokumentów potrzebnych do wjazdu na Kubę. Wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej nie jest już konieczne szczepienie przeciwko Covid-19 ani poddawanie się badaniu PCR lub testowi antygenowemu przed podróżą. Innymi słowy, od 6 kwietnia 2022 r. wymagania dotyczące podróży na Kubę to:

  • Ważny paszport
  • Karta turystyczna – Tarjeta de Turista
  • Ubezpieczenie podróży na Kubę obejmujące ubezpieczenie od COVID-19.
  • Wypełniona elektronicznie deklaracja zdrowia wraz z pobranym kodem QR. Deklarację znajdziecie tutaj: https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio
  • Bilet lotniczy w obie strony.

Wiza turystyczna/ Karta turysty

Niezbędny dokument podczas podróży na Kubę to wiza turystyczna/ karta turysty. Wiza na Kubę przypomina prostokątny czek, ma swój niepowtarzalny numer,  jest wystawiana „in blanco” co oznacza, że należy ją wypełnić samodzielnie. Bardzo ważne jest włożenie wizy na Kubę do paszportu oraz pilnowanie dokumentu jak oka w głowie przez cały czas trwania wycieczki na Kubę. Przy wyjeździe z Kuby, urzędnik celny poprosi o oddanie wizy – jeżeli nie oddacie dokumentu kubańskim władzom nie będziecie mogli opuścić wyspy oraz narazicie się na niepotrzebny stres oraz straty finansowe. Wiza turystyczna upoważnia Cię do przebywania na terytorium Kuby maksymalnie do 30 dni, z możliwością przedłużenia pobytu o kolejne 30 dni już w kraju.

Jak uzyskać wizę na Kubę? Uzyskanie karty turystycznej jest bardzo łatwe. Pełen artykuł znajdziesz tutaj: https://mykuba.pl/wiza-na-kube-jak-ja-uzyskac-mykuba/

Szczepienia na Kubie

Czy podróż na Kubę jest teraz bezpieczna? Naszym zdaniem zdecydowanie TAK! Wyspa dobrze poradziła sobie z pandemią, co w głównej mierze jest zasługą wysokiej ilości zaszczepionych osób w społeczeństwie. Kuba przejmuje prowadzenie na liście krajów z największą ilością zaszczepionych osób przeciwko Covid-19.

9 932 738 osób posiada pełny harmonogram szczepień, co stanowi 89,7% populacji Kuby. Kraj opracowuje 5 szczepionek przeciwko COVID-19, z których trzy, Abdala, Soberana 02 i Soberana Plus (te ostatnie 2 są stosowane razem w 3 dawkach), zostały dopuszczone do użycia w nagłych wypadkach. Ponad 55% Kubańczyków ma już dawkę przypominającą, a Kuba eksportuje swoje szczepionki do innych części świata i może stać się jednym z wiodących światowych producentów. Pierwszymi odbiorcami były Nikaragua, Wenezuela, Iran i Wietnam.

Wyjazdy na Kubę sezon 2022/2023

Czy warto jechać aktualnie na Kubie? Zdecydowanie tak! Spodziewamy się, że sezon 2022/2023 będzie już na tyle normalny i podobny do sezonów sprzed pandemii, że uczestnicy naszych programów w 100% wykorzystają swój urlop na poznanie prawdziwej Kuby tylko z zespołem MyKuba! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyjazdów : https://mykuba.pl/oferta-wyjazdowa/ 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.