Przed wyjazdem - co warto wiedzieć?

Wiza turystyczna na Kubę

Niezbędny dokument podczas podróży na Kubę to wiza turystyczna/ karta turysty. Kartę turysty musisz wypełnić samodzielnie i podczas przechodzenia procesu imigracyjnego wraz z paszportem pokazać urzędnikowi na granicy. W drodze powrotnej wiza turystyczna zostanie zabrana, a urzędnik na imigracji wstawi w paszporcie pieczątkę wyjazdową z Kuby. Wiza turystyczna upoważnia Cię do przebywania na terytorium Kuby maksymalnie do 30 dni, z możliwością przedłużenia pobytu o kolejne 30 dni już w kraju. Jeżeli jesteś zainteresowany/a  przedłużeniem wizy o kolejne 30 dni napisz do nas wiadomość, a podpowiemy jak przejść cały proces wizowy na Kubie. Pamiętaj, że w drodze powrotnej będziesz musiał/a oddać drugą część karty turystycznej. Dlatego bardzo ważne jest, schowanie dokumentu w bezpiecznym miejscu.

Paszport​

Kolejnym istotnym elementem wjazdowym jest posiadanie ważnego paszportu. W przypadku Kuby, wymagana ważność paszportu to minimum 6 miesięcy od daty powrotu.

Ubezpieczenie

Aby wjechać na Kubę, obcokrajowcy i Kubańczycy mieszkający za granicą muszą posiadać polisę ubezpieczenia podróżnego z ochroną medyczną – „ubezpieczenie turystyczne”. Obecnie ubezpieczenie musi pokrywać ewentualne wydatki związane z zarażeniem się COVID-19. Przez zakupem ubezpieczenia należy sprawdzić czy dana firma ubezpieczeniowa obsługuje terytorium Republiki Kuby. Cena ubezpieczenia zależy od długości trwania wyjazdu. Polecamy ubezpieczenia turystyczne z firmy Signal Iduna oraz Europa Ubezpieczenia.

Elektroniczna deklaracja zdrowia

D’VIAJEROS to strona internetowa na której podróżni przybywający na Kubę wypełniają elektroniczną deklarację zdrowotną już 72h przed planowana podróżą. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych informacji, system wytwarza unikatowy kod QR, który należy pobrać na telefon lub wydrukować. Kod QR będzie potrzebny podczas odprawy celnej na lotnisku na Kubie. Elektroniczna deklaracja zdrowia ułatwia i poprawia doświadczenie podróżnych podczas tranzytu przez Republikę Kuby, dostarczając zaawansowanych informacji w celu przyspieszenia procedur w różnych punktach wjazdu. Obowiązkiem każdego podróżnego jest posiadanie kodu QR.

Deklarację zdrowia można wypełnić wchodząc w ten link: https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio

Waluta

Jedyną oficjalną walutą na Kubie od 1.01.2021 jest CUP (kubańskie peso)! Na Kubę najlepiej zabierać euro lub dolary, które następnie wymieniamy na CUP. Należy wspomnieć, że wymiana dolarów amerykańskich na peso kubańskie NIE podlega już 10% podatkowi. Do końca 2020 roku Kuba miała podwójną gospodarkę, a w tym czasie oficjalnymi walutami na Kubie były peso kubańskie (CUP) i kubańskie peso wymienialne (CUC). Ostatecznie po wyeliminowaniu CUC ustalono wartość 25 CUP za każdy CUC. Chociaż gospodarka kubańska obsługuje głównie gotówkę, akceptowane są karty kredytowe i debetowe (najczęściej Visa oraz MasterCard), którymi można płacić w kurortach, ekskluzywnych restauracjach oraz w sklepach MLC. Sklepy MLC przypominają polskie pewexy – są bardzo drogie oraz jest w nich wszystko!

Język

Urzędowym językiem na Kubie jest hiszpański i w tym języku najłatwiej się porozumieć z miejscowymi. Poziom angielskiego jest nadal bardzo słaby, mimo iż został wprowadzony obowiązek nauki angielskiego w szkołach podstawowych oraz liceach. W miejscach turystycznych znajdziemy osoby mówiące po angielsku, ale w prawdziwym kubańskim życiu oraz na ulicy włada hiszpański. Polecamy zabrać ze sobą rozmówki hiszpańskie.

Hiszpański na Kubie jest zupełnie inny niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni ze szkół i lekcji prywatnych. Tutaj nie ma czasu na pełne wymawianie wyrazów, a Kubańczycy są mistrzami w wymyślaniu ich znaczeń. Na Kubie jest wiele słów, które mają inne znaczenie niż zwykle w Hiszpanii i innych krajach hiszpańskojęzycznych. Na przykład słowo „papaja” w Hiszpanii i innych krajach jest owocem, podczas gdy na Kubie odnosi się do żeńskich narządów płciowych. Na Kubie owoc ten znany jest jako „Fruta Bomba”.

Lista rzeczy do spakowania

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych rzeczy, które powinny znaleźć się w walizce podczas pobytu na Kubie:

 • leki na gorsze samopoczucie, gorączki np. (aspiryna czy fervex)
 • tabletki przeciwbólowe (np. ibuprom, apap);
 • leki na zatrucia, biegunki (np. stoperan, nifuroksazyd);
 • plastry, bandaż;
 • sprey na komary np. Mugga
 • krem przeciwsłoneczny ( SPF 30-50);
 • kosmetyki, leki używane na co dzień w Polsce;
 • adapter typu amerykańskiego;
 • okrycie wierzchnie ( przydatne w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz na chłodne wieczory);
 • mała parasolka;
 • okulary przeciwsłoneczne & czapka z daszkiem
 • ręcznik na plażę;
 • eleganckie ubranie & buty na wieczory w Casas de la Musica

Pamiętajcie, że na Kubie jest ciężko dostać przysłowiowo zapominaną szczoteczkę do zębów, dlatego polecamy wziąć wszystko co mogłoby się przydać podczas wyjazdu.

Zakwaterowanie na Kubie

Klienci biura podróży MyKuba – wycieczki na Kubę są zakwaterowani w „casas particulares”. Casas particulares to prywatne domy Kubańczyków specjalnie przygotowane do przyjmowania turystów. Kubańczycy najczęściej wydzielają część swojego mieszkania i wynajmują turystom. Aby móc zostać gospodarzem casa particular Kubańczycy muszą ubiegać się o specjalną licencję i co miesiąc płacić państwu określoną kwotę pieniędzy  – licencje funkcjonują podobnie do podatków w Polsce.

Wybieramy najlepsze casas particulares na wyspie, jednak musimy pamiętać o trudnych warunkach panujących na wyspie i być wyrozumiali dla możliwych braków. Uczestnicy  wycieczek na Kubę są lokowani w pokojach dwu-osobowych. Istnieje możliwość wynajęcia pokoju jednoosobowego za dodatkową opłatą – 150 EUR.

Loty na Kubę. Jak dolecieć na wyspę?

Z Polski na Kubę nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego, a ceny biletów wahają się między 3000 – 4000 zł. Najwięcej ofert lotów znajdziemy na stronie internetowej https://www.skyscanner.pl/. Skyscanner to wyszukiwarka lotów, która umożliwia użytkownikom szukanie lotów według ceny i lokalizacji. W sezonie wysokim (listopad-marzec) dobrą alternatywą są loty czarterowe organizowane przez Rainbow, TUI czy Itaka. Lot na Kubę trwa 12h, a lot powrotny 10h.

Najlepsze połączenia na Kubę oferują nam:

 • AirFrance/KLM;
 • Condor;
 • AirEuropa;
 • AirCanada;
 • Iberia.

Zakup biletów lotniczych przez uczestników wypraw organizowanych z MyKuba odbywa się samodzielnie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i pomagamy przy zakupie lotów. Przez wyjazdem zakładamy czat na messangerze i wspólnie staramy się znaleźć lot w takim samym terminie, aby wszyscy uczestnicy mogli lecieć tym samym samolotem. 

Pierwszy dzień wycieczki zaplanowany jest jako dzień organizacyjny. Odbieramy klientów z lotniska oraz transportujemy Państwa do casas particulares w Hawanie, gdzie przy wspólnej kolacji omawiamy plan wycieczki na Kubie.

kuba-jak-dolecieć

Kuchnia kubańska

Typowe kubańskie jedzenie jest mieszanką wpływów rdzennych kultur afrykańskich, arabskich, chińskich, portugalskich i hiszpańskich. Na przestrzeni wieków wprowadziły one wiele składników oraz sposobów ich przygotowania. Kubańczycy używają mięsa, świeżych warzyw i owoców, z których wszystkie są najważniejszymi składnikami kubańskich potraw. Pomimo braku wielu z tych składników, jedzenie jest pyszne w swojej prostocie oraz naturalne. Podstawą kubańskiej kuchni jest ryż z fasolą, którym Kubańczycy zajadają się codziennie!

Poniżej wymieniam 12 specjalności kuchni kubańskiej, których trzeba spróbować będąc na Kubie:

 1. Ropa vieja ( tłm. stare ubranie) – wolno i długo gotowana wołowina lub wieprzowina zalana sosem pomidorowym;
 2. Kubańska czarna fasola (moro & congris) – czarna fasola podawana jest z białym ryżem. Niektórzy Kubańczycy jedzą ryż z fasolą osobno, inni mieszają go. W restauracji można zamówić na dwa sposoby;
 3. Picadillo – kolejne znane wśród typowych kubańskich potraw. Zawiera wiele hiszpańskich produktów, wołowinę, wieprzowinę, szynkę, cebulę, paprykę, czosnek, pomidory, rodzynki, oliwki, kapary, kminek, liście laurowe i inne składniki. Podaje się go z białym ryżem i smażonymi dojrzałymi bananami;
 4. Langosta – przeznaczona głównie dla turystów ze względu na wysoką cenę;
 5. Pescado – najlepszą rybą na Kubie uważana jest pargo. W wielu restauracjach podaje się całą rybę dla 3-4 osób;
 6. Camarones – krewetki, te na Kubie są wyjątkowe smaczne i świeże. Popularną przystawką jest coctel de los camarones ( sałatka z krewetek);
 7. Wieprzowiona – najpopularniejsze danie „bistec de cerdo” czyli nasz schabowy bez panierki;
 8. Smażone banany – typ bananów macho (hiszp. platano macho). Robi się z nich tostones oraz chicharritas, a gdy są bardzo dojrzałe wykorzystuje się je przy produkcji platano frito.
 9. Tamal– tamal to ciasto zrobione z zmielonej kukurydzy podawane w liściu z kolby kukurydzy. Tamal oprócz mielonej kukurydzy zawiera wieprzowinę, cebulę oraz odrobinę soli i pieprzu;
 10. Tostones– smażone banany. Jest to wytrawne danie, które jeść można jako przekąskę, tak jak chipsy czy frytki. Kubańczycy podobnie jak z chicharritas dodają tostones do dania głównego jako przekąskę;
 11. Chicharritas– talarki z bananów smażone na głębokim tłuszczu. Kubańczycy często zamawiają chicharritas  i mieszają je z ryżem i fasolą;
 12. Guayaba– bardzo popularny, słodki owoc na Kubie. Najczęściej podawany do śniadań kub obiadokolacji w formie wyciskanego soku;
kuchnia-kubańska

Kubańczycy

Kubańczyków i Kubanki poznaję od paru lat i przy każdym kolejnym spotkaniu nie przestają mnie zaskakiwać. Są osobami bardzo otwartymi i ciepłymi – zawsze gotowi na dobrą fiestę. Muzykę i taniec mają we krwi. Kiedy słyszą rytmy salsy czy bardzo popularnego na Kubie gatunku muzycznego reparto natychmiast zaczynają tańczyć. Brak powszechnego dostępu do elektroniki spowodował, że wolny czas spędzają zazwyczaj na świeżym powietrzu, grając w koszykówkę, piłkę oraz baseball. Praca nie jest tutaj najważniejsza, powiedziałbym, że jest jedną z najmniej istotnych kwestii. Na Kubie ważne są relacje społeczne, zabawa i rum! Zarobione pieniądze w znacznej części wydają na ubrania, biżuterię oraz nowe buty – wygląd dla Kubańczyków jest bardzo ważny. Kryzys gospodarczy oraz ciągłe braki produktów nauczyły mieszkańców Kuby kombinacji we wszystkich aspektach życia. Zatem Kubańczycy poradzą sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Potrafią kombinować na tyle, że z łatwością przechytrzą niejednego turystę. Nie polecamy korzystania z usług pośrednictwa oferowanych na ulicy i pamiętajmy przy płatnościach o sprawdzaniu cen.